Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom

tel/fax: (74) 8550233

e-mail:

sekretariat@lo.strzegom.pl


adres skrzynki ePUAP: epuapzsostrzegom

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Księgowość

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Dwudniowa wycieczka dydaktyczna

„Wrocław- miasto spotkań i realizacji pasji” - sprawozdanie z 2dniowej wycieczki dydaktycznej.

18 maja 2011 roku uczniowie naszej szkoły- Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu udali się na wycieczkę pod tytułem „Nauki Ścisłe - Moja Pasja”.Rano wyruszyliśmy ze Strzegomia autobusem do Wrocławia, gdzie pierwszą z czekających na nas atrakcji było zwiedzanie parku Szczytnickiego i hali Stulecia.
Przechadzając się po zielonych terenach mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się, że poza miejskim zgiełkiem i zabieganym tłumem miasto to posiada także spokojniejsze regiony. Celem naszej pieszej wycieczki była Hala Stulecia, którą niestety ze względu na remont, który aktualnie trwał w jej wnętrzu, mogliśmy podziwiać tylko z zewnątrz. Uwagę całej grupy przykuła znajdująca się za Halą fontanna. Grupa z zaciekawieniem przyglądała się licznym akrobacjom wodnym.
Następnym punktem naszego programu była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym, gdzie odbył się wykład na temat naszej galaktyki. Obserwując nocne niebo na sferycznym rzutniku multimedialnym, mieliśmy okazję samodzielnie rozpoznać wiele spośród gwiazdozbiorów znajdujących się w kosmosie. Prelekcja wraz z wizualizacją pozwoliła nam poszerzyć naszą wiedzą i zainspirowała nas do dalszego rozwijania zainteresowań kosmosem.
Po tej niezwykle interesującej „wędrówce po sferach ciał niebieskich” udaliśmy się na Politechnikę Wrocławską. Tam, pod opieką wykładowcy, mieliśmy okazję poznać liczne ciekawostki matematyczne oraz niewyjaśnione problemy matematyczne. Zainteresowanie grupy wzbudziła szczególnie wstęga Mobiusa oraz problem mocy zbiorów. Wielu z nas odkryło w sobie dociekliwość oraz żyłkę szkolnego badacza naukowego.
Następnie skierowaliśmy nasze kroki do Ossolineum, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać wykładu o dziele Adama Mickiewicza „Pan Tadeusza”. Wraz z prezentacją multimedialną mieliśmy okazję rozpoznawać sceny przedstawione na kartach tej epopei narodowej oraz obejrzeliśmy liczne rekwizyty z tamtego okresu litracko-historycznego.
Po prelekcji opuściliśmy piękny gmach Ossolineum i udaliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy liczne zabytki architektoniczne m.in. Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Kościół Św. Idziego, Kościół NMP na Piasku .Z dużym zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w legendy i mity dotyczące zabytków znajdujących się na Ostrowiu Tumskim. Dalsza wędrówka po wrocławskim Rynku i podziwianie licznych dziedzictw kultury dała nam ogromną wiedzą na ich temat oraz przybliżyła bogactwa architektoniczne Wrocławia. Podziwialiśmy m.in. Ratusz, kościół Św. Marii Magdaleny, Kamieniczki Jaś i Małgosia,oraz Jatki. Z radością zaobserwowaliśmy, że niektóre zabytki są przystosowane do zwiedzania przez osoby niewidome.
Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki była Panorama Racławicka. Z fascynacją oglądaliśmy płótno i słuchaliśmy opisu obrazu na nim się znajdującego. Dzięki prelekcji dowiedzieliśmy się o genezie powstania dzieła oraz przebiegu bitwy.

Drugi dzień rozpoczęliśmy wizytą w ZOO, gdzie wzięliśmy udział w prelekcji na temat małp. Szczególnie interesujące było pomieszczenie, w którym małpki biegały pośród nas. Następnie mieliśmy czas wolny, w trakcie którego mieliśmy okazję obejrzeć resztę ze znajdujących się w ZOO zwierząt. Zwiedzanie odbyło się według planu ogrodu zoologicznego. Pobyt był bardzo zajmujący, a możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej z rzeczywistym obrazem zwierząt żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych niezwykle ciekawa.
Po wycieczce w ZOO udaliśmy się na Politechnikę Wrocławską, gdzie wzięliśmy udział w wykładzie dotyczącym energii oraz światła. Był on o tyle szczególny, że mieliśmy okazję zaobserwować wiele zjawisk poznanych z zajęć teoretycznych na lekcjach fizyki. Oprócz takich zjawisk jak rozszczepienie światła, działanie soczewek i zwierciadeł mieliśmy także okazję zaobserwować liczne zjawiska elektromagnetyczne. Wielu z nas zapewne już samodzielnie będzie poszukiwało nowych doświadczeń z dziedziny fizyki.
I to już był koniec naszej dwudniowej wycieczki.
Wyruszyliśmy zatem w drogę powrotną do Strzegomia, śpiewając po drodze piosenki.
Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i wiedzy oraz przekonani o tym ,że rozwijanie własnych pasji jest kluczem do rozwoju i bardzo dobrą inwestycją w przyszłość.
Zdobyte doświadczenia oraz wrażenia z wycieczki zostaną w nas na bardzo długo i dadzą zapewne impuls do własnych poszukiwań tego ,co piękne i mądre.
Komentarze

#1 | stdobre dnia październik 02 2021 13:00:53
If you are interested in your favorite actors' heights and other detailed information, please take a look at celebrity heights database.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
6,247,026 Unikalnych wizyt