Warte uwagi


tekst alternatywny

tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom
tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl
adres skrzynki: epuapzsostrzegom

Dyrektor:
dyrektorlostrzegom@interia.pl

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Księgowość

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Projekt polsko-niemiecko-czeski uczniów LO

W dniach 4-8.10.2021 r. uczniowie z Czech, Niemiec i Polski spotkali się w niemieckim mieście Görlitz w schronisku młodzieżowym DJH Jungendherberge Görlitz „Altstadt”. Wymiana ta została zorganizowana przez Europa Direkt i Europejskie Ministerstwo Saksonii. Polskę reprezentowali: Maja Dulemba (z 1c), Wiktoria Pawlik, Wiktoria Luzak, Emilia Rój, Martyna Mikuszewska (z 3ap), Marta Kisielewicz, Oliwier Kanikuła, Dominik Czyczerski (z 3dp). Opiekunami grupy były nauczycielki: Elżbieta Farion i Małgorzata Chęcińska. Głównym tematem projektu była przyszłość Europy.
W poniedziałek odbyła się integracja uczestników wymiany oraz przedstawienie harmonogramu zajęć. Zapoznaliśmy się także z platformą future eu.europa.eu. Wieczorem był czas wolny, podczas którego można było zwiedzić Görlitz. Jest to urokliwe miasto położone nad Nysą Łużycką, pełne zabytkowych kamienic i tajemniczych uliczek, które pięknie wyglądają pod osłoną nocy.
Następnego dnia odbyła się ciekawa animacja językowa. Polegała na poznaniu języka obcego poprzez zabawę. Po południu odbyła się gra miejska, dzięki której mogliśmy dokładnie poznać Görlitz i Zgorzelec. Podzieleni byliśmy na międzynarodowe drużyny, w których posługiwaliśmy się językiem angielskim. Musieliśmy szukać odpowiedzi na podane zagadnienia, a po powrocie przedstawiliśmy je na forum. Wieczorem odbyła się prezentacja regionów i miast, z których pochodzili uczestnicy. Grupa z Czech zaprezentowała nam swoją miejscowość - Karlovy Vary. Niemcy pokazali uroki powiatu Vogtland oraz zabytki Drezna.
W środę mieliśmy kolejną animację językową, której tematem była Europa. W Open Space byliśmy podzieleni na grupy pro, które argumentowały „za” i grupy contra, opowiadające się „przeciw” danemu tematowi, niezależnie od osobistych opinii. Dyskutowaliśmy na temat aborcji, jednolitej waluty w Europie, małżeństw jednopłciowych i darmowego transportu w krajach Unii Europejskiej. Po kolacji mieliśmy wolny wieczór.
Kolejnego dnia przygotowywaliśmy postulaty, które zamieściliśmy na platformie future eu.europa.eu. Opracowaliśmy pytania do polskich i niemieckich polityków. Byli to: Lucie Hammecke, Jacek Pilawa, Rafał Gronicz, Harald Prause-Kosubek. Potem spotkaliśmy się z nimi i dyskutowaliśmy o prawach człowieka, edukacji, zmianach klimatycznych.
Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie projektu. W Görlitz poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, zawiązaliśmy nowe przyjaźnie, podszkoliliśmy język niemiecki i angielski, poznaliśmy również wiele zwrotów w języku czeskim. Dzięki temu projektowi poznaliśmy kuchnię, kulturę, obyczaje oraz tradycje Niemiec i Czech. Dowiedzieliśmy się też jakie prawa obowiązują u naszych sąsiadów.
Marta Kisielewicz, Emilia Rój


Wygenerowano w sekund: 0.03
4,494,516 Unikalnych wizyt