Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

tekst alternatywny tekst alternatywny

tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom
tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl
adres skrzynki: epuapzsostrzegom

Dyrektor:
dyrektorlostrzegom@interia.pl

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Czwartek
7:30 - 15:30
Piątek 8:00 - 16:00

Księgowość

Pon - Pt
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wycieczka klas humanistycznych LO. Wolontariat, historia i literatura

W czwartek (19.12. 2019 r.) uczniowie klas humanistycznych – Iap oraz IIa wybrali się wraz ze swymi wychowawczyniami: Joanną Marciniszyn, Małgorzatą Kucharską oraz nauczycielką historii Kamilą Mazur na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. W jej programie znalazły się m.in.: edukacyjna gra terenowa, zorganizowana W Rynku we Wrocławiu; zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza, które mieści się w jednej z piękniejszych wrocławskich kamienic („Pod Złotym Słońcem”); spacer i drobne zakupy na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Pierwszym celem naszej podróży do Wrocławia było dostarczenia do Biblioteki Pedagogicznej produktów żywnościowych, zabawek, artykułów szkolnych i higienicznych, które zostały przygotowane przez uczniów naszego liceum w ramach „Świąteczna zbiórka darów dla Rodaków na Kresach”, organizowanej co roku przez Fundację Studio Wschód wraz z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i Telewizją Polonia. Produkty żywnościowe, artykuły szkole i higieniczne zebrano w szkole jeszcze przed wyjazdem.
Następnie cała grupa skierowała się do Rynku i mogła zrobić drobne zakupy na stoiskach Jarmarku Bożonarodzeniowego. Niektórzy nabywali prezenty, inni mogli poświęcić czas na zwiedzanie tej części Wrocławia, gdzie rozstawione zostały rozmaite stoiska przywodzące na myśl święta i wprowadzające zwiedzających w świąteczny nastrój (co było trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące w Polsce w grudniu). Cały plac spowity był magiczną aurą pachnących choinek i lukrowanych pierników.
Dodatkowo panie nauczycielki przygotowały dla uczniów specjalne zadania, które miały na celu przybliżenie historii miasta, a także zgłębienie wiedzy na temat wrocławskich kamienic. Zostaliśmy zatem podzieleni na grupy. Każda z nich zajmowała się zbadaniem historii jednej z pierzei Rynku, jej cech charakterystycznych, znanych obiektów i pamiątek.
Dzięki tej terenowej grze dowiedzieliśmy się m.in., że w Rynku stoi pomnik Aleksandra Fredry. Monument ten, autorstwa Leonarda Marconiego, odsłonięty został we Lwowie w 1879 roku, a do Wrocławia przeniesiono go w 1956 r. W jednej z kamienic w 1945 roku mieściła się pierwsza siedziba Polskiego Radia. Przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej znajduje się pomnik niedźwiadka z brązu. Na fasadzie kamienicy nr 26 – „Pod Złotym Pucharem – znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem Josepha Bernarda, a także płaskorzeźba wyobrażająca statek. Można zauważyć również aniołki, które znajdują się na kolumnach oraz różne zdobienia. Z kolei łaciński napis („Verbum Domini manet in aeternum”) na fasadzie kamienicy na 23 – „Pod Zieloną Dynią” – oznacza: „Słowo Pana pozostaje na zawsze”. Podczas zwykłych spacerów po Rynku we Wrocławiu nie dostrzegany szczegółów. Zadaniem jeden z grup było zbadanie historii pierzei północna tzw. Targiem Łakoci. Nosi ona taką nazwę ze względu na to, że dawniej znajdował się tam targ, a obecnie ulokowane są tam sklepy z różnorakimi słodyczami. Większość wrocławian nie ma jednak wiedzy na ten temat. „Pod Złotą Palmą” (w kamienicy numer 58) mieści się Dolnośląska Biblioteka im. Tadeusza Mikulskiego, a na parterze „Galeria pod Plafonem”. Natomiast „Pod Złotym Jeleniem – numer 44 ¬– restauracja „Prime Grill”.
Kolejnym punktem w planie wycieczki było zwiedzanie Muzeum „Pana Tadeusza”. Klasy podzielone zostały na dwie grupy. Obie grupy z klasy IIa uczestniczyły w zajęciach z romantyzmu. Multimedialna wystawa miała również przypomnieć uczniom klasy humanistycznej twórczość Adama Mickiewicza. Z kolei klasie Iap w udziale przypadła wystawa oraz lekcja dotycząca II wojny światowej, walki z komunizmem i działaczy polskich XX w.
Dzięki lekcjom muzealnym uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę z języka polskiego i historii. Natomiast świąteczna atmosfera panująca na wrocławskim Rynku miała wpływ na niesamowity nastrój, który obudził w wycieczkowiczach ducha świąt i długo pozostanie w ich pamięci.
Emilia Rój, Nikola Woźny,
Sara Dynowska, Joanna Szczepanowska

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,331,965 Unikalnych wizyt