Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom
tel/fax: (074) 8550233
e-mail: ogolniak@wp.pl

Dyrektor:
dyrektorlostrzegom@interia.pl

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Czwartek
7:30 - 15:30
Piątek 8:00 - 16:00

Księgowość

Pon - Pt
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wykład i teleskop astronomiczny dla LO!

To była prawdziwa prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. W czwartek (07.03.) klasy I i II wybrały się do wrocławskiego multikina w Pasażu Grunwaldzkim, by wziąć udział w prelekcji na temat Księżyca. Prowadzący – p. Aleksander Trębacz wykazał się ogromną wiedzą na temat budowy i właściwości naturalnego satelity Ziemi. Podczas wykładu poznaliśmy kulisy współpracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z najsłynniejszą na całym świecie agencją kosmiczną – NASA. Poznaliśmy kulisy pracy w MOA oraz zdjęcia Księżyca, które były wykonane dwie dekady temu. Byliśmy zaskoczeni faktem, że wtedy używano zwykłych aparatów analogowych, a mimo to jakość zdjęć była rewelacyjna!
Prezentacja p. Aleksandra Trębacza była wzbogacona o zdjęcia i filmy związane z Księżycem i lotami w kosmos. Pojawiło się tam również zdjęcie jednego z młodych podopiecznych naszego prelegenta, które zostało opublikowane w najpopularniejszych czasopismach związanych z astronomią. Pan Trębacz przywołał również historię misji na Księżyc, a także ciekawostki na temat kosztu programu Apollo oraz naukowych efektów wypraw księżycowych. Jestem przekonany, że prelekcja na długo zapadnie w pamięć pasjonatom obserwacji nieba i wszystkim, którzy bliżej interesują się astronomią.
Dzięki udziałowi w programie klasa fizyczna LO została wyposażona w teleskop astronomiczny Sky-Watcher BK 707 AZ2 - przeznaczony dla początkujących astronomów. „Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 140x. Sky-Watcher 707AZ2 wyróżnia się dobrym wyposażeniem: okulary Kellnera, a także dobrej jakości obiektyw. Teleskop z tego rodzaju obiektywem pozwala odnaleźć najjaśniejsze mgławice pod warunkiem, że obserwacje prowadzone będą z dala od świateł miejskich. Pięknie będą prezentować się w nim jasne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady otwarte, czy najjaśniejsze mgławice. Najlepiej teleskop ten sprawdza się przy obserwacjach Księżyca jak też przy podstawowych obserwacjach planet Układu Słonecznego – dodaje producent. A więc czas na szkolne obserwacje nieba!

Alan Tułacz


Wygenerowano w sekund: 0.01
2,416,163 Unikalnych wizyt