Warte uwagi

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

Kontakt

Adres:
ul. Kościuszki 31
58-150 Strzegom

tel/fax: (74) 8550233

e-mail:

sekretariat@lo.strzegom.pl


adres skrzynki ePUAP: epuapzsostrzegom

Sekretariat

Czynny:
Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Księgowość

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Udział uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu w "35. Marszu Żywych"

We wtorek 17. kwietnia 2023 r. 25 uczniów z klas IIa oraz IIIa naszego liceum wraz z wychowczyniami – Anitą Kołaczek i Małgorzata Kucharską wzięło udział w „35. Marszu Żywych”. W tym roku towarzyszyły mu obchody innych wydarzeń rocznicowych – 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim i 75 powstania państwa Izrael.
Nasi licealiści znaleźli się w grupie ponad 10 tysięcy młodych osób z różnych krajów, którzy złożyli hołd ofiarom nazizmu. Na czele „Marszu Żywych”, który wyruszył sprzed bramy Auschwitz (znanej z napisu „Arbeit macht frei”) szło 40 ocalałych z Holokaustu. Trasa wiodła z obozu Auschwitz I do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbyły się główne uroczystości. Uczestnicy szli obok ramp kolejowych, na których selekcjonowano deportowanych, a marsz zakończyli w miejscu symbolicznym – kojarzonym z masową eksterminacją więźniów.
Projekt „Marsz Żywych” to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Po raz pierwszy Marsz Żywych zorganizowano w 1988 roku. Podczas Marszu Żywych młodzież miała możliwość wysłuchania historii ocalonych oraz wystąpień poświęconych tym trudnym wydarzeniom.
Wyjazd sfinansowany został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z funduszy międzynarodowego projektu „Marsz Żywych 2023” – „międzynarodowego wydarzenia, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Po raz pierwszy Marsz Żywych zorganizowano w 1988 roku”.
Matylda NogaWygenerowano w sekund: 0.03
6,313,493 Unikalnych wizyt